Özgürlük

RUSYA'DA TRAJİK OLAYLAR

 
 
 
 
Tragic events in Russia
Rusya Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde(18 Mart) Putin'in "ezici seçim zaferi"nden yaklaşık bir hafta sonra Sibirya'nın Kemerovo şehrindeki “Kış Kirazı” alışveriş ve eğlence merkezinde korkunç bir yangın çıktı. En az 40'ı çocuk olmak üzere 80'den fazla insan öldü. Bazıları hala kayıp. Kemerovo dehşete düşürse de, münferit bir olay değildir.
 
KEMEROVO FELAKETİNİN ARDINDAKİ
 
Dünya medyası Rus casusluk skandalı ile afallarken, yangın, Rus işçi sınıfının yaşadığı koşulları gözler önüne serdi. Dünyanın başta gelen TV kanalları Putin'in Kemerovo ana meydanında çiçek bırakmasını ve şehirdeki yetkililerin "cezai ihmallerini" kınamasını gösterirken, daha sonra neler olduğunu göstermedi. Aynı Kemerovo meydanında 27 Mart'ta üç binden fazla insanın katıldığı toplu bir gösteri yapıldı. İnsanlar haykırdılar: "Gerçeği Söyleyin!", "Putin İstifa!", "Vali İstifa!".
 
Yangın kapılarının güvenlik görevlileri tarafından kilitlendiğini biliyoruz çünkü bedava film izlemek için içeri giren insanları önlemede yeterli sayıya sahip değillerdi. Alışveriş merkezinin sahiplerinin karlarını arttırmak için paradan kısmaya çalışmasından dolayı yangın sistemlerinin bakımları yaptırılmadı. 
 
Kemerovo dehşete düşürse de, münferit bir olay değildir. Olaydan birkaç gün önce Moskova bölgesindeki Volokolamsk şehrinde protestolar vardı. Bir hafta içinde yüzden fazla çocuğun hastaneye kaldırıldığı Yadrovo'da tartışmalı atık depolama alanında Hidrojen sülfür sızıntısı meydana gelmişti. 26 Mart'ta 222 çocuk ve 93 yetişkin hastanede tedavi gördü. Bu, polisin ilk başlarda göstericileri sahaya giden Novorizhskoe otoyolundan çekmeyi başaramadığı ve böylece kamyonların içeriye giremediği test sahasında ve şehir idaresi binasında büyük çapta protesto gösterilerine yol açtı. Burada liderlerinden biri olan Artem Lyubimov, polis tarafından gözaltına alındı.
 
Belediye binasında insanlar yetkililere, "Reziller!" ve "Faşistler!" diye bağırdılar ve Moskova valisi Andrei Vorobyev güvenlik görevlileri tarafından kızgın kalabalıktan uzaklaştırıldı.
 
Volokolamsk bölgesinin yetkili makamının başı kovuldu ancak bu, protestocular için yeterli değildi. Hidrojen sülfür emisyonu şehri sardığında, iki zehirli gecenin ardından 1 Nisan'da şehir yönetim binasının dışında tekrardan gösteri yaptılar. Vorobyev'in kovulmasını ve atık çöplüğünün kapatılmasının yanısıra Lyubimov'un serbest bırakılmasını talep ettiler. Şimdiye dek, yetkililer sadece atık sahasına giren çöp kamyonlarının sayısını önemli ölçüde azaltmaya söz verdiler ve kasaba halkının yaşadığı hoş olmayan kokuyu ortadan kaldırmak için çalışmalarını sürdürdüler. Bu alt yapı felaketleri, kısa kalkınma dönemleriyle birlikte bir ekonomik krizden diğerine yalpalayan bir sistemde yıllardır sürüp giden yetersiz yatırımların bir sonucudur. 
 
RUSYA'DA KRİZ
 
18 Mart seçimlerinden hemen önce, Dünya Bankası ve diğer uluslararası kuruluşlar, 5 yıllık düşüşün ardından Rus ekonomisinin bu yıl biraz toparlanacağını(%1,7) duyurdular. Standart and Poor Rusya'nın kredi notunu, durağandan yatırım yapılabilir seviyeye bir kademe yükseltti.
 
Rusya, 2012 yılına kadar, 2007-8 mali krizinde çok fazla acı çekmedi. Putin, 1998'de fiili ekonominin çökmesinden sonra Rus ekonomik refahını yeniden tesis eden kişi olarak bilinir. Ancak petrol ve doğalgaz fiyatlarının (Rusya'nın ihracatının% 60'ını ve hükümet gelirlerinin% 50'sini oluşturan) yarı yarıya azalması, o yıl, 1998'de halkı vuran kriz kadar neredeyse sert bir başka çöküşe yol açtı.
 
Ruslar için gerçek şu ki, 2005'ten bu yana, bir günde 8'e denk gelen 35.000'den fazla büyük ve orta ölçekli fabrika kapandı. Son yirmi yılda Rusya 38.000 büyük kolektif çiftliği kaybetti ve kalanların% 39'u zarar ediyor. Aynı dönemde, 15 bin lokal, 4 bin 300 anaokulu ve 14 bin okul ile birlikte 23 bin kasaba ve köy öylece ortadan kayboldu. 
 
2000 yılında faaliyet gösteren 10.700 hasteneden 2015 yılında 4.400 kaldı ve 2000 yılında 21.500 olan sağlık merkezi sayısı 2015'te 16.500'e düştü. 
 
Resmi olarak, ülke nüfusunun% 16'sı asgari geçim seviyesinin altında bir gelire sahiptir, ancak çoğu gözlemci bu oranın daha fazla olduğunu düşünmektedir. Devlet, işsizlik oranının yaklaşık olarak sadece % 5 veya 6 olduğunu iddia ediyor ancak arazi sahibi hanehalkı çalışan olarak düşünüldüğü için kırsal kesimde yaşayan 5 milyon kişi buna dahil edilmez. Ve enflasyon sürerken, ücretler enflasyona göre telafi edilmez. Rus ekonomisinin 2014'ten bu yana daralması ve bedelin işçi sınıfı tarafından ödenmesi şaşılacak bir şey değil. Kişi başı milli gelir yarıya düştü ve 2008 seviyelerine geriledi..
 
"Putin'in arkadaşları"nın doğal kaynakların ve silahların satışından elde edilen, çoğunlukla yurtdışında, offshore hesaplarda ve Amerikan tahvillerinde tutulan devasa serveti ellerinde topladıkları oligarşik bir rejime Putin'in başkanlık ettiği bir sır değildir. En muhafazakar tahminlere göre, Rus halkının ve şirketlerinin bir trilyon dolardan fazla -GSYİH'nın yüzde 60'ı- parası offshore hesaplarda tutuluyor. Geçen yıl Rusya, dünya çapında en çok yeni milyoner sayısına sahipti. 
 
Yaptırımların sonucu olarak yabancı doğrudan yatırımların yüzde 30 düşüşü ile birlikte, en son Rus merkez bankası ülkenin en önemli iki bankasına mali destek vererek kurtardı. Rusya dünya ekonomisinin geri kalanını derhal kopyaladı ve bankacılık sistemi içinde borcu temizlemek için "kötü bir banka" kurdu. Ve bunun bedelini ödeyecek olanlar çevrelerindeki alt yapının daha da çöktüğünü görecek olan çalışanlardır. 
 
Volokolamsk ve Kemerovo'daki kitlesel protestolar, ülkeyi yeniden güçlü yapma konusunda Putin'in milliyetçi gururlanmaları ne olursa olsun halkın bunu kabul etmeye hazır olmadığını gösterdi. Rusya'da çok fazla toplumsal çelişki birikti. Bunun tabandan gelen gerçek bir muhalefete ve nihayetinde bir örgüte dönüştürülüp dönüştürülemeyeceği belirsizliğini koruyor. 
 
*www.libcom.org sitesindeki yazıdan Türkçe'ye amatörce çevrilmiştir.
ÖZGÜRLÜK

 
 

 

FACEBOOK SAYFAMIZ

 

                                                           TWITTER SAYFAMIZ
                                                                                 ÖZGÜRLÜK @ozgurlukde