Özgürlük

Kardeşimiz Musa Erdal

Kardeşimiz Musa Erdal'ın uğurlama töreni'nin,Gültepe Nihat Aydın Kültür ve Dayanışma Derneği önünde gerçekleşen bölümünde,ailemiz adına yaptığım konuşmayı bütün dostlarımızla bu biçimde de paylaşmak istiyorum.''Musa Erdal benim kardeşimdir. Bu uğurlama töreni'nin yapıldığı bu derneğe adı verilen Nihat Aydın benim devrimci bir arkadaşımdır. Bugün burada,bu mahallede,bir dönem içinde benim de yer aldığım direnislerle anılan bu mahallede 1979'tan sonra ilk kez ve yeniden bugün siyasi bir konuşma yapmak arkadaşımın adına kurulan bu dernekte ve kardesimin cenazesinde olacakmış:Bu tarihin -bana karşı -garip bir cilvesidir. 

Musa, aynı adını taşıdığı Musa Erdal'ın, namı diğer 'Hardal Musa'nın 11 çocuğundan 10.dur.5 kız ve 6 erkek kardeşten birisidir.
Tire'nin Ayaklıkırı köyünde bir çiftçinin,bir bakkalın oğlu olarak 04.03.1962 yılında doğmuştur.
İlkokulu, artık şimdi yıkık bir bina olan aynı köydeki okulda okudu.Ortaokulu İzmir Fevzi Çakmak Ortaokulu'nda okudu.Lise'yi okumak için Esrefpada Lisesine kaydoldu.
Liseye kaydolduktan sonraki süreçte, kuruluşunda birinci derecede rol aldigim İDOD'un (İzmir Devrimci Ortaogrenimliler Derneğinin) bir üyesi ve aktif bir neferi olarak mücadeleye katılmaya başladı. 
Devrimci mücadeleye bizden sonra,kısmen bizden etkilenerek ama asıl olarak,o dönemdeki koşullardan ve Ortaogrenimlilerin sorunlarından hareketle katıldı. 
Ben onu,1979 yılı Nisan ayında, İzmir'de, içinde yer aldigi Ortaogrenim mücadelesinde bırakıp başka bir ile,o ildeki Devrimci mücadeleye omuz vermek üzere giderken son kez gördüm. 
Sonrasında o devrimci mücadelede yer almaya devam etti.
Ben 1979 yılı Temmuz ayında bir nedenle girdiğim Denizli Kapalı Cezaevinden 1979 yılı Aralık ayında firar edip Uşak bölgesine, kırsal kesime geçtim. 
O mücadelede yer aldığı Salihli bölgesinde 1980 yılı içinde girdiği Salihli Kapalı Cezaevinden, aynı yıl 18 Mayıs günü, arkadaslarinin yardımıyla firar etti ve kendi deyimiyle 'yeniden doğdu'.
Sonrasında, 1 2 Eylül 1980 Askeri Faşist Darbe koşullarında,bizler,Askeri ve Sivil cezaevlerinde 'zulüm ve direniş' sarmalinda yaşamımızı devam ettirirken, o her yerde devrimci mücadeleye devam etti.
O günkü koşullarda ondan çok az haber alabildik.
O yaşıyordu ve mücadeleye devam ediyordu.
Bunu biz, yalnız yaşayan annemizin ve kardeşlerimizin bazılarının evlerine yapılan baskınlardan ve baskılardan biliyorduk.
Annemiz ve bazı kardeşlerimiz bu süreçte çok baskı gördü ve çok acı çekti.
Yıllar geçti. 
Ben 1991 yılı 1 Ağustosun da cezaevinden çıktım. 
O artık Avrupa'da yaşıyordu. 
Uzaktık.
Kopuktuk.
Yabancılaşmıştik. 
Sonra onun KANSERE yakalandığını öğrendik. 
Son iki yılda,bu hastalığı süresince yeniden yakınlaştık. 
Gördük ki,bizim küçük Musa'mız büyümüştü.
O, bu kez hastalığa karşı direniyordu. 
Doktorları bile şaşırtıyordu. 
Onu,ülkesini, bu ülkedeki dostlarını, sevenlerini ve ailesinin bütün bireylerini,onu isimce bilip hiçbir zaman yakından tanıma olanağı bulamayan akrabalarının diğer bireylerini görebilsin diye ülkesine getirmeye çalıştık. 
Sağolsunlar, bir bayan avukat arkadaşımızın ve bazı dostlarımızın yoğun ve candan çabalarıyla bunu başardık. 
Ülkesine, yeniden, bir geldi. 
İki geldi.
Üçüncü de son kez geldi.
Musa,benden sonra mücadeleye katılmıştı.Tarih de ,sizler de bu söylediklerime tanık olun ki:O beni ve bu mücadelede yer alan pek çok arkadaşı geçti. O yaşadığı her yerde iz bırakan bir devrimci oldu.
Bugün burada toplananlar ve sonrasında, köyümüzde onu omuzlarında taşıyacak olanlar bunun kanıtıdır. 
İlk mücadeleye katıldığı an ile son günü bir bütün olarak ele alındığında o bir devrimcidir ve bir DEVRİMCİ YOLCU'DUR. 
O bizim onurumuzdur.
Tarih bunu böyle yazacaktır. 
Bu nedenle ben onun önünde, bizim küçük Musa'mız in ve namı diğer SETTAR'ımızın önünde saygıyla eğiliyorum. 
Gözün arkada kalmasın kardeşim. ''    Mehmet Erdal 

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi

OYLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM, SANDIKLARDA GÖREV ALALIM

OYLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM, SANDIKLARDA GÖREV ALALIM

23.05.2018   Yönetim Kurulumuz, yaklaşan 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimleri öncesinde TMMOB Örgütlülüğüne yönelik bir duyuru yayınlayarak üyelerimize  "Oy Kullanma" ve "Sandık Kurullarında Görev Alma" çağrısında bulundu.    OYLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM, SANDIKLARDA GÖREV ALALIM Bilindiği üzere 24 Haziran 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Seçimi ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi yapılacak. Birliğimiz seçim sürecinde üzerine düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmek üzere çalışmalar yapmaktadır. İçerisinden geçtiğimiz kritik dönemde seçimlere katılımın artması ve sandık güvenliğinin sağlanması oldukça önemli konulardır. Bu noktada ülkenin okumuş ve aydınlık bireyleri olarak bizlerin, seçime katılımın artırılması ve sandık güvenliğinin sağlanması konusundaki sorumluluğu daha da artmaktadır. Özellikle mühendis, mimar ve şehir plancılarının bu konular üzerinde hassasiyet göstermesi, toplumun diğer kesimlerinin yurttaşl... Read more

Seçim atmosferi Ekonomi Dolar (3)

Seçim atmosferi Ekonomi Dolar (3)

SEÇİME GİDERKEN EKONOMİK GELİŞMELER   Dolardaki inanılmaz hızda artışlar ve yabancı yatırımcıların paralarını topluca çekmeye başlamaları sonrasında Merkez Bankası tüm siyasi baskılara rağmen borç verme faizini 3 puan artırmak zorunda kaldı. Merkez Bankası'nın bu müdahalesi sonrasında bile dolar kuru 4.50'ye inmiş değil.    Türkiye ile hemen hemen aynı ekonomik sorunlara sahip olan, ama cari açığı Türkiye'den daha az olan Arjantin'de manzara, 5 yıllık kemer sıkma politikaları sonrasında Cumhurbaşkanı Maurizo Macri hükümetinin küresel ekonomik kriz ile başının derde girmesi ve en son yansımalarıdır. Bir yıl önce Arjantin'in kurtarıcısı olarak alkışlandığı zaman, geçen yüzyılda Arjantin çeşitli borçlarını ödeyememesine rağmen, % 7’nin üzerinde bir faiz oranı sunan 100 yıllık bir tahvil çıkardı.    Fazla ilgi görmüştü ve kısa süre içinde yüksek bir katsayıya bile tekrar satılıyordu. Yabancı sermayenin bu ilgisi Arjantin'in son yirmi yılda başaramadığı şeydi. Bir müddet bu, Macri'y... Read more

MMO: İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ ALANINDAKİ SON DÜZENLEME Y…

MMO: İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ ALANINDAKİ SON DÜZENLEME YENİ İŞ KAZALARI VE İŞ CİNAYETLERİNE YOL AÇICI MAHİYETTEDİR

23.05.2018   Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener,  “İşyerlerinde İşveren veya İşveren Vekili Tarafından Yürütülecek İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” üzerine 23 Mayıs 2018 tarihinde yazılı bir açıklama gerçekleştirdi..   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Alanındaki Son Düzenleme Yeni İş Kazaları ve İş Cinayetlerine Yol Açıcı Mahiyettedir Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 21 Mayıs 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlatılarak yürürlüğe giren “İşyerlerinde İşveren veya İşveren Vekili Tarafından Yürütülecek İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”te işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında yeni sorunlar oluşturacak önemli değişiklikler yapılmıştır. Yönetmeliğin 1. maddesinin önceki halinde, “Bu Yönetmeliğin amacı; ondan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, iş sağlığı ... Read more

Türkiye'ye AB bütçesinden 2 milyar euro

Türkiye'ye AB bütçesinden 2 milyar euro

Avrupa Birliği mülteci anlaşması kapsamında Türkiye'ye üç milyar euroluk ikinci ödemeyi yapmaya hazırlanıyor. Avrupa Birliği Komisyonu ödemenin ne şekilde finanse edileceğine ilişkin açıklamada bulundu. Komisyonun Bütçeden Sorumlu Üyesi Günter Oethinger, Brüksel'de yaptığı açıklamada 2018 ve 2019 senesi içinde AB'nin "iki milyar euroya” kadar ödeme yapacağını, bir milyar euroluk bölümün ise üye ülkelerin bütçelerinden karşılanacağını ifade etti. Ancak mülteci yardımlarının finansmanı konusunda üye devletler arasında görüş ayrılıkları bulunuyor. Komisyon bir milyar euronun AB bütçesinden, kalan 2 milyar euronun ise üye ülkelerin bütçesinden karşılanmasını önermiş, ancak bu öneri üyeler tarafından kabul edilmemişti. Almanya ve Fransa yardımın bütünüyle bütçeden karşılanmasını talep etmiş, İtalya ise buna karşı çıkmıştı. İtalyan hükümeti itirazına Libya'dan gerçekleşen göçe ilişkin politikaları finanse edebilmek için AB bütçesinde yeterli kaynak kalmayacak olmamasını gerekçe göstermi... Read more

Eren Erdem'in açıklamalarının ardından Başsavcılık soruşturm…

Eren Erdem'in açıklamalarının ardından Başsavcılık soruşturma başlattı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Milletvekili Eren Erdem 'in yaptığı açıklamalar nedeniyle soruşturma başlattı. CHP'de liste dışı kalarak milletvekili aday listesine giremeyen CHP Milletvekili Eren Erdem , suçlama konusu yapılan sosyal medya paylaşımlarına ilişkin Bülent Tezcan 'ı işaret etmişti. Erdem, dün bir televizyon programına katılarak şunları söylemişti: Benim hakkımda FETÖ'ye üye olmamakla birlikte yardım etmek şeklinde bir suçlamaylasoruşturma açmışlar. Bunu da iki temel nedene bağlamışlar. Birincisi MİT TIR'ları tutanaklarının bende olması ve bununla ilgili attığım tweet'ler. Diğeri de Zaman gazetesi ve benzer kurumların önüne gitmek. Ben CHP Medya Komisyonu üyesiyim. Herhangi bir gazeteye gittiğim zaman kafama göre gitmem. Benim gideceğim her gazetede bir talimat vardır, partimin bir iradesi vardır. O gün de Zaman gazetesinin önüne genel başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu'nun, Enis Berberoğlu'na verdiği talimatla gittik. Diğeri de MİT TIR'ları davası hususunda yaşanan... Read more

Seçim atmosferi Ekonomi (2)

Seçim atmosferi Ekonomi (2)

SEÇİMLER GÖLGEDE KALABİLİR     Başkanlık seçimlerine bir ay kala tüm gözler, her geçen gün daha fazla, seçimlerden çok döviz kurlarındaki artışa çevriliyor. Ekonominin kendi dinamiklerindeki değişimler seçimleri gölgede bırakabilir çünkü parametrelerdeki değişimin bu hızla giderse beraberinde getireceği, sayıların bile yetişemeyeceği hızda artan toplumsal çürüme ile birlikte kaçınılmaz bir çöküş olacaktır. Bu defasında Türkiye toplumu sadece büyük bir krize doğru değil, aynı zamanda toplumsal yok oluşa doğru da koşar adım gidiyor. Artan sadece yoksulluk değil, beraberinde suç işleme oranları da roket hızıyla artıyor. Tetiklenecek bir toplumsal kaos ve endişe ortamında şu anda yaratılmak istenen ve belirli oranda yaratılan korku imparatorluğu bölgesel, yerel ve mahalli çeteleşmelerden tutun da yağmalamalara kadar evrilebilir. Bunun emareleri bugünden görülmektedir.   Uzun yıllardır içine düştüğü faiz-enflasyon sarmalından bir türlü kurtulamayan Türkiye, ekonomik iyileşme ve ekono... Read more

HDP adaylarını tanıttı: Senle değişir

HDP adaylarını tanıttı: Senle değişir

Partilerinin aday tanıtım toplantısında konuşan HDP’nin Eş Genel Başkanlarından Pervin Buldan, adaylarına AKP gibi zenginlik, makam, mevki ve şan vaat etmediklerini vurgulayarak, “Bize başvuran her bir arkadaşımız da şunu iyi bilir ki, adaylarımız mücadeleye, direnişe aday” dedi. Sezai Temelli ise, “7 Haziran’da yarım bıraktığımız işi tamamlayacağız” dedi.   Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) aday tanıtımı toplantısında Demirtaş’ın mesajının ardından Eş Genel Başkanlar Sezai Temelli ve Pervin Buldan sahneye çıktı.    ‘KENDİNİZE GÜVENİYORSANIZ DEMİRTAŞ’I ÖZGÜR BIRAKIN’   Eş Genel Başkanlardan ilk olarak Buldan konuştu. Sözlerine cezaevinde tutuklu olan partilerinin Cumhurbaşkanı adayları Selahattin Demirtaş’ı selamlayarak başlayan Buldan, “Buradan kararlılıkla söz veriyoruz. Sayın Demirtaş’ı rehin tutulduğu Edirne Cezaevi’nden çıkartacağız. O’nu oradan hep birlikte alacağız. Buradan Cumhurbaşkanına, Yüksek Seçim Kurulu’na ve yargıya çağrıda bulunuyoruz. Bu adaletsizliğe, bu ... Read more

GIDAMO: BASKI VE SORUŞTURMALARLA BİLİMSEL HİÇBİR GERÇEKLİK G…

GIDAMO: BASKI VE SORUŞTURMALARLA BİLİMSEL HİÇBİR GERÇEKLİK GÖRMEZDEN GETİRİLMEYE ÇALIŞILAMAZ

22.05.2018   Gıda Mühendisleri Odası "Türkiye‘yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz açıklıyoruz! İşte zehir listesi!" başlıklı yazıya ilişkin açılan soruşturma üzerine 22 Mayıs 2018 tarihinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.   Baskı ve soruşturmalarla bilimsel hiçbir gerçeklik görmezden getirilmeye çalışılamaz. Savcılık soruşturmaları ve mahkeme süreçleriyle bilimsel hiçbir gerçeklik görmezden getirilmeye çalışılamaz. Odamız üyesi ve çalışanı meslektaşımız Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık`ın Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan "Türkiye‘yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz açıklıyoruz! İşte zehir listesi!" başlıklı yazı dizisi nedeniyle soruşturma açıldığını öğrenmiş bulunmaktayız. Sağlık Bakanlığı‘nın şikâyeti üzerine başlatılan soruşturmaya gerekçe olarak "Göreve ilişkin sırrın açıklanması, yasaklanan bilgileri temin, yasaklanan bilgileri açıklama ve takdir olunacak diğer suçlar" gösterilmiştir. Yapılmış bilimsel bir çalışmanın halk s... Read more

Seçim atmosferi devam ediyor (1)

Seçim atmosferi devam ediyor (1)

MİLLETVEKİLLERİ BELLİ OLDU   Kapitalizm ara ara rayından çıkarsa da dayandığı ideoloji olan liberalizm insana fikirleri özgürce ifade, toplanma, eğlenme, iş kurma, sivil haklar, oy kullanma vb. gibi bütün biçimsel hakları bahşeder, yalnız biri dışında: toplumu değiştirmeyi talep etme hakkı...   Bu yüzden burjuva politikacıları da -parlamento da ister sağ ister sol olsun tüm milletvekilleri- işçilere, köylülere, memurlara, yoksullara, yoksunlara her şeyi vaat ederler, yalnızca biri dışında: ekonomik eşitlik. Bizler de gider o vaatler için oy kullanırız ve bir sonraki vaatler gelene kadar da hüsrana uğrarız. Oy hakkımız ekonomik eşitlik üzerine değil vaatler üzerinedir, çünkü aksi olsa egemenler oy kullanma hakkımızı da elimizden alırlardı.   Ve önümüzde bir seçim daha var. Yeni milletvekili adayları ve yeni vaatlerle... Mecburen kötünün iyisini seçeceğiz. Hayatımızda bir değişim olacaksa da biçimsel olacak, gerçek eşitlik ise devrim umutlarına kalacak her zaman olduğu gibi... Bi... Read more

MİMARLAR ODASI: MESLEKTAŞLARIMIZA UYGULANAN BASKI, İHRAÇ VE …

MİMARLAR ODASI: MESLEKTAŞLARIMIZA UYGULANAN BASKI, İHRAÇ VE GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMALARI KINIYORUZ!

21.05.2018   TMMOB Mimarlar Odası KHK ile ihraç edilen meslek mensuplarına uygulanan baskı ve sindirme girişimlerine yönelik 21 Mayıs 2018 tarihinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.   MESLEKTAŞLARIMIZA UYGULANAN BASKI, İHRAÇ VE GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMALARI KINIYORUZ ! 21 Temmuz 2016 tarihinde ülke genelinde ilan edilen ve halen devam etmekte olan Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) aracılığı ile kamu kurumlarının, yükseköğretim kurumlarının, sivil toplum kuruluşlarının yapılarına ve çalışanlarına dair pek çok düzenleme yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Olağanüstü halin devam ettiği bu süreçte temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanarak düşünce ve ifade özgürlüklerinin engellendiği ve toplumsal muhalefete yönelik saldırıların devam ettiği görülmektedir. Kamu yararına çalışmalarını sürdüren meslek örgütlerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve yükseköğretim kurumlarının kamusal ve özerk yapıları yok sayı... Read more

Demirtaş'ın tahliye talebine mahkemeden ret

Demirtaş'ın tahliye talebine mahkemeden ret

Cezaevinde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın tahliye talebinin reddedildiği bildirildi. Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cumhurbaşkanı adayı ve eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş için yapılan tahliye başvurusunun reddedildiği bildirildi. Anadolu Ajansı'nın haberine göre mahkeme adli kontrol şartlarının bu aşamada yetersiz kalacağı gerekçesiyle Demirtaş'ın tahliye talebini yerinde görmedi ve tutukluluğunun devamına karar verdi. Cezaevinden avukatları aracılığıyla ve posta yoluyla kampanyasını yürüten Demirtaş için HDP tarafından tahliye edilmesi için 15 Mayıs'ta Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuruda bulunulmuştu. "Milyonlarca yurttaşın talebi" HDP'den yapılan yazılı açıklamada, başvurunun parti adına Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ayşe Acar Başaran, Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan ve Demirtaş'ın avukatları tarafından yapıldığı belirtilmişti. ... Read more

TAYAD'lı aileler, “Suçlu değil devrimciyiz, tek tip elbise g…

TAYAD'lı aileler, “Suçlu değil devrimciyiz, tek tip elbise giymeyeceğiz”

TAYAD'lı aileler, İstanbul'da Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelerek cezaevlerindeki tek tip uygulamasına tepki gösterdi. Aileler İsrail'in, Filistin halkına yaptığı katliamı protesto etti.İstanbul Taksim Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen TAYAD'lı aileler, hapishanelerde sürgün,sevkler, hak ihlalleri ve dayatılan tek tip kıyafete karşı eylem yaptı. “Suçlu değil devrimciyiz, tek tip elbise giymeyeceğiz” pankartı açan TAYAD'lı aileler, “Devrimci tutsalar onurumuzdur”, “Tek tip elbise kefendir giymedik giymeyeceğiz”, "Kahrolsun siyonizm, yaşasın Filistin direnişi" sloganları attı.TAYAD'lı aileler adına yapılan açıklama da, "Hapishanelerde sürgün sevkler hak ihlalleri saldırılar hasta tutsakların tedavilerinin engellenmesi artarak tedavi ediyor. Özgür tutsaklar cephesinde de direniş devam ediyor. 16 Mayıs Çarşamba günü Bandırma 1 Nolu T Tipi hapishanesinde tutsaklar siyonist, işgalci İsrail'in Filistin halkına yaptığı katliamı protesto etmek ve Filistin halkının direnişi... Read more

MAKSUT TEPELİ’NİN MEZARI HANGİSİ?

MAKSUT TEPELİ’NİN MEZARI HANGİSİ?

“17-31 Mayıs ULUSLAR ARASI GÖZALTINDA KAYIPLAR HAFTASI”Vesilesiyle SORUYORUZ; MAKSUT TEPELİ’NİN MEZARI HANGİSİ?17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplar Haftası’nın ilk gününde, Helvacıdede Mezarlığı’ndayız.Buradayız çünkü:34 yıldır aradığımız Maksut Tepeli’nin bu mezarlığa defnedildiği resmi makamlarca açıklanmasına rağmen halen mezar yeri gösterilmedi. Bu nedenle “Maksut Tepeli’nin mezarı hangisi?” diyerek buradayız.Genç bir öğretmen olan Maksut Tepeli, 2 Şubat 1984 tarihinde İstanbul/Küçükbakkalköy’deki arkadaşının evine gitti. Evde karakol kurmuş olan polislerin açtığı ateş sonucu yaralandı. Yoğun kan kaybetmesine rağmen bir battaniye içinde Gayrettepe Siyasi Şube’ye götürüldü.5 Şubat 1984 tarihinde Gayrettepe Siyasi Şube’de gördüğü ağır işkence sonucu koma halinde Haydarpaşa Askeri Hastanesi’ne kaldırıldı ve kendisinden bir daha haber alınamadı.Uzun yıllar sonra Maksut’un eşi nüfus kâğıdını değiştirdiğinde yeni kimliğinde dul kaydını gördü. Bunun üzerine, olayın araştırı... Read more

Kardeşimiz Musa Erdal

Kardeşimiz Musa Erdal

Kardeşimiz Musa Erdal'ın uğurlama töreni'nin,Gültepe Nihat Aydın Kültür ve Dayanışma Derneği önünde gerçekleşen bölümünde,ailemiz adına yaptığım konuşmayı bütün dostlarımızla bu biçimde de paylaşmak istiyorum.''Musa Erdal benim kardeşimdir. Bu uğurlama töreni'nin yapıldığı bu derneğe adı verilen Nihat Aydın benim devrimci bir arkadaşımdır. Bugün burada,bu mahallede,bir dönem içinde benim de yer aldığım direnislerle anılan bu mahallede 1979'tan sonra ilk kez ve yeniden bugün siyasi bir konuşma yapmak arkadaşımın adına kurulan bu dernekte ve kardesimin cenazesinde olacakmış:Bu tarihin -bana karşı -garip bir cilvesidir.  Musa, aynı adını taşıdığı Musa Erdal'ın, namı diğer 'Hardal Musa'nın 11 çocuğundan 10.dur.5 kız ve 6 erkek kardeşten birisidir.Tire'nin Ayaklıkırı köyünde bir çiftçinin,bir bakkalın oğlu olarak 04.03.1962 yılında doğmuştur.İlkokulu, artık şimdi yıkık bir bina olan aynı köydeki okulda okudu.Ortaokulu İzmir Fevzi Çakmak Ortaokulu'nda okudu.Lise'yi okumak için Esrefpada L... Read more

FACEBOOK SAYFAMIZ