Özgürlük

Erdoğan'ın korumaları hakkındaki suçlamalar düştü

ABD ile Türkiye arasında diplomatik krize yol açan olaydan sonra Ankara ve Washington arasındaki gerilimi hafifletmeye yönelik süreç, Kasım ayında ABD Federal Savcılarının AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarından dördü hakkında, davaya bakan yargıçtan davayı düşürmesini istemesiyle başladı.

 Korumalardan dördüne yönelik suçlamalar hala sürüyor

Ardından, ABD Başkanı Donald Trump tarafından görevden alınan eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Şubat ayında Türkiye’yi ziyaretinden bir gün önce yedi koruma hakkındaki suçlamalar da geri çekildi. Haklarındaki suçlamalar geri çekilen Türk koruma görevlileri arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Koruma Müdürü’nün de olduğu belirtildi. Korumalardan dördüne yönelik suçlamaların ise hala sürdüğü belirtildi.

'Erdoğan, skandal demişti'

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, korumalara yönelik soruşturmayı başlatan savcılara, suçlamalardan vazgeçmeleri için herhangi bir baskı yapılmadı. ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmek için, geçen yıl Washington’a geldiği sırada, Türk Büyükelçiliği önünde yaşanan kavgadan sonra yaşanan gelişmelerde, Erdoğan, korumalarına yöneltilen suçlamaları ‘skandal’ olarak nitelemişti.

     (ÖZGÜRLÜK)

Bitlis'te sokağa çıkma yasağı

Valilik'ten yapılan açıklamada, Tatvan ve Mutki ilçesinin mülkü sınırlarında bulunan 12 köy ve 4 mahallede ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Tatvan'a bağlı Üzümlü, Anadere, Sungurlu, Külbastı, Odabaşı, Teknecik, Sallıca, Boblesür, Dönertaş köyleri ile Kömürlü ve Aktoprak mahallelerinde, Mutki'de ise Kapaklı, Küllüce, Koyunlu köyleri ile Ardıç ve Yumurta mahalleleri bölgesinde, 22 Mart'ta saat 00.01'den itibaren ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir."

 (ÖZGÜRLÜK)

İnternet yayınlarına RTÜK denetimi yasalaştı

İnternete, Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) denetimini getiren tasarı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) kabul edilerek yasalaştı.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği habere göre Çarşamba akşam saatlerinde torba yasa kapsamında meclisten geçen tasarıya göre radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini sadece internet ortamından sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcıları RTÜK’ten yayın lisansı, bu yayınları internet ortamından iletmek isteyen platform işletmecileri de yine RTÜK'ten yayın iletim yetkisi almak zorunda.

Torba yasada internete RTÜK denetimi haricinde işsizlik sigortası kanununda düzenlemeden doğalgaz ithalatına kadar birçok farklı konuyu bulunuyor.

Hürriyet gazetesinin geçtiği habere göre yayın hakkı ya da lisansı bulunmayan ya da bu hak ve lisansları iptal edilen yayınlara ilişkin, RTÜK’ün talebi üzerine sulh ceza hakimi tarafından içeriğin çıkarılması ya da erişimin engellenmesine karar verilebilecek.

Sulh ceza hakimi RTÜK’ün talebini en geç 24 saat içinde duruşma yapmaksızın karara bağlamak ile yükümlüyken, erişimin engellenmesi kararının da internet sitesinin tümüne yönelik değil sadece ihlalin gerçekleştiği yayına yönelik uygulanacağı belirtildi.

Habere göre tasarıda yapılan son dakika önerge değişikliğiyle, bireysel iletişim ile görsel işitsel içerik paylaşılabilen video paylaşım ve sosyal medya platformları düzenleme kapsamına alınmadı.

 (ÖZGÜRLÜK)

Diyarbakır'da yüzbinler Newroz alanına aktı

Yüzbinler, Diyarbakır Newroz alanını doldurdu. "Biz kazanacağız" mesajıyla başlayan Newroz alanına akan yüz binlerce kişi, kontrol noktasındaki tüm engel ve keyfi uygulamalara rağmen, sloganları ve coşkularıyla Newroz'u kutluyor.

Kadınlar 7'den 70'e alana rengarenk ulusal kıyafetleriyle gelirken, çocuklar da coşkuya ortak oluyor. Alana akın edenler hep bir ağızdan "Bijî Serok Apo" ve "Bijî Berxwedana Efrînê" sloganları atıyor.

Müziklerin çalındığı ses sisteminin başında duran polisler, içerisinde "Kürdistan" geçen müziklerin çalınmasına izin vermediği gibi önceden belirlenen şarkıların dışında şarkıların çalınmasını da engelliyor.

Sahneden yapılan "Berxwedan" anonsuna kitle "Jiyane" diyerek karşılık veriyor.

Tüm konuklar alana otobüsle gelerek, protokoldeki yerini aldı. Cizre'de yaşamını yitiren Mehmet Tunç'un ailesi, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, Diyarbakır Cezaevi'nde yaşamını yitiren Ferhat Kurtay'ın ailesi başta olmak üzere "sokağa çıkma yasakları" ve çeşitli tarihlerde yaşamını yitiren birçok HPG'linin ailesi de katıldı.

DTK Eş Genel Başkanı Bedran Öztürk, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, DBP Genel Başkan Yardımcısı Hacer Özdemir, Goran hareketinden Kwestan Abdullah ve Dr. Yousif Mohammed Sadıq, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, SYKP Eş Genel Tülay Hatimoğulları, ESP Genel Başkanvekili Şahin Tümüklü, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ile birçok siyasi parti, sendika ve demokratik kitle örgütünün temsilcileri, Irak Federe Kürdistan Bölgesi ve Avrupa'dan çok sayıda temsilci protokolde yerini aldı.

Açılış konuşmasını HDP İl Eşbaşkanı Mehmet Şerif Camcı yaptı. Camcı, Newroz'un yeni yaşamın çağrıcısı olduğunu ifade etti. Camcı, tüm Kürt halkının Newroz'unu kutladı ve ne olursa olsun Kürt halkının kazanacağını kaydetti.

 

BULDAN: DEVRİMCİ KAWA'NIN RUHU BU MEYDANDA

 

Newroz, sanatçı Helim Ömeri'nin seslendirdiği parçalarla devam ederken, sonrası HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, alanda toplanan yüz binlerce kişiye hitap etti.

Buldan, Newroz'un Mezopotamya ve Ortadoğu halklarının bin yıllardır özgürlük, eşitlik, kardeşlik ve barışı haykırdığı bir gün olduğunu kaydetti. Newroz'un dirilişin sembolü olduğunu belirten Buldan, işgal edilen Efrin'de Demirci Kawa'nın heykelinin yıkıldığını hatırlattı. Buldan, "Devrimci Kawa'yı bir beton yığınından ibaret görenler şunu bilmeli ki, bu meydanda toplanan herkes birer Dewrimci Kawa'dır, bu alanda toplanan her bir insanımızın ruhunda, yüreğinde Devrimci Kawaların özgürlük ve eşitli mücadelesi yaşamaktadır" dedi.

Yüz yıllardır her türlü zulme ve baskıya maruz kalan Kürdistan halkının özgürlük ve eşitlik taleplerinin asla yok edilemeyeceğinin altını çizen Buldan, ekledi: "Dün nasıl direndiyse bugün de direnecek, yarın da direnecektir."

 

AFRİN'E YAĞAN BOMBALAR BURAYA ATILAN BOMBALARDIR

 

"Onlar Devrimci Kawalardan korkuyorlar, onlar bu meydana gelmek isteyen Kemal Kurkut'tan korkuyorlar" diyen Buldan, Efrin halkının katliamla karşı karşıya kaldığını söyledi. Buldan, "Oraya saldıranlar, oraya girenler, Afrin halkını oradan sürgün edenler şunu bilmeli ki Afrin halkı burada yaşayan insanların, Kürtlerin kardeşidir. Onlara sıkılan kurşun, onların başına yağan bombalar buradaki insanlara sıkılan kurşundur, buraya atılan bombadır. İşte bu tarihsel bağı, bu kardeşlik bağını hiç kimsenin koparmaya gücü yetmeyecektir" diye konuştu.

Bu meydanın bir çok Newroz'a tanıklık ettiğini hatırlatan Buldan, şöyle devam etti: "Ancak en büyük tanıklığı 2013 yılında gerçekleştirdi. Çünkü 2013 Newrozu'nda bu meydanda milyonların şahitliğinde Sayın Öcalan'ın İmralı'dan gönderdiği mektubun okunmasına tanıklık etti. Bu ülkenin barışa, kardeşliğe, özgürlüğe, demokrasiye ihtiyacı var. Eğer bunları elinizin tersiyle iterseniz, Kürtleri görmezden gelirseniz, Kürtleri yok sayarsanız o zaman kaybedersiniz. Kürtler her zaman için kardeşliğin, barışın, demokrasinin ve özgürlüğün talepçisi olacaktır."

Türkiye'de barış yanlılarının tutsak edildiğini kaydeden Buldan, eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Milletvekilleri İdris Baluken, Çağlar Demirel, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ı selamladı. Buldan, "Bizler tekçiliğe karşı çoğulculuğu, zulme karşı direnişi, esarete karşı özgürlüğü esas alan bir anlayışla, cezaevlerinde rehin tutulan tüm siyasetçi arkadaşlarımız özgürlüğüne kavuşana kadar mücadelemizi sürdüreceğimizin sözünü veriyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin AKP/MHP koalisyonuyla yönetilmeye çalışıldığına dikkat çeken Buldan, Kürt düşmanlığı üzerinden, kadın düşmanlığı üzerinden bir halkı görmezden gelen koalisyona en büyük cevabı "biz iradeyiz, biz buradayız" diyen Diyarbakır halkının Newroz alanından verdiğini kaydetti. "Hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın, hiç kimse karamsarlığa kapılmasın. Bir halkın özgürlük talepleri karşısında tekçiliği dayatanlar, zulüm dayatanlar, zorbalığı dayatanlar bir gün kaybedecektir. O gün çok yakındır" diyen Buldan, AKP/MHP faşist koalisyonunun kaybedeceği tarihin de çok yakın olduğunu vurguladı.

 

'KÜRT HALKI BİRLİK VE BERABERLİĞİ SAĞLARSA YOK EDİLEMEZ'

 

Özgürlük, demokrasi, kardeşlik mücadelesinin asla sekteye uğramaması gerektiğinin altını çizen HDP Eş Genel Başkanı, bunun için iki önemli nokta olduğuna dikkat çekti. Buldan, şöyle devam etti: "Birincisi, Kürt halkının birlik ve beraberliği. Kürt halkı birlik ve beraberliğini mutlaka sağlamalıdır. Ulusal birliğin temellerinin atılacağı günleri şimdiden başlatmak lazım. Kürtler birlik ve beraberliği sağlarsa onları yok etmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. İkincisi, bu ülkeyi yönetenlerin savaş politikalarını artır bir yana bırakması gerekmektedir. Bu ülkeyi savaşla yönetemezsiniz. Bu ülkeyi inkarla yönetemezsiniz. Bu ülkeyi tutuklamalarla, gözaltılarla yönetemezsiniz. Yapacağınız tek şey vardır, barış politikalarını geliştirmek ve 2013 Newroz'unda milyonların şahitliğinde okunan Sayın Öcalan'ın yazdığı mektubu esas alarak, Sayın Öcalan'la görüşmeleri acilen başlatmanız gerekmektedir. Sayın Öcalan'la yapacağınız görüşmeler sadece Türkiye için değil tüm Ortadoğu halkları için, tüm komşu ülkeler için barışın ve özgürlüklerin kapısı açılacak demektir. Geç kalınmadı elbette bunun yolu var, zaman var. Afrin'e girmeden önce, Suriye'ye gitmeden önce Sayın Öcalan'la görüşseydiniz bu savaş sarmalının içine girmemiş olacaktınız. Fakat yine de bu yolu tercih etmeniz gerekmektedir. Kürt halkının onurlu mücadelesine saygı duyun."

Buldan konuşmasını, "Riya we û riya me vekirî be. An azadî, an azadî!" diyerek sonlandırdı.

 

TÜRK: AFRİN SALDIRISI DA İKTİDARLARINI SAĞLAYAMAYACAK

 

Buldan'ın ardından konuşan Ahmet Türk, olağanüstü koşullardan geçildiğini belirterek, "Geçmişe, tarihimize baktığımızda bunları birçok kez yaşadığımızı biliyoruz. 1925'te Şeyh Sait, 1927'de Ağrı, 1938'de Dersim'de Kürt halkına yönelmeler oldu. Ancak bütün bu yapılanlar asla ve asla Kürt halkını özgürlük mücadelesinden koparmadı" dedi.

7 Haziran'dan sonra her türlü sindirme ve çürütme politikaları yürütüldüğünü kaydeden Türk, "Bu da yetmedi. Bu sefer, Afrin'e saldırıyla kendi iktidarlarını sağlamlaştırmak için adeta halklarımızın genleriyle oynadılar. Ama şunu bilsinler ki Afrin saldırısı bile onlara bu iktidarı sağlamayacaktır" dedi.

Türk, geçen yıl polis tarafından vurularak öldürülen Kemal Kurkut'u da andı.

"Demokrasi mücadeleleri uzun solukludur" diyen Türk, şöyle devam etti: "Birileri günü kurtarmak için yüzyıllarca birlikte yaşayan halklarımızı karşı karşıya getirmek için insanlık dışı yöntemler kullanıyor. Ortadoğu'da Türkiye'yi bataklığa sürüklemek isteyen egemen güçleri de biliyoruz. Bugün Afrin'e gidişi zafer olarak görenler halkları karşı karşıya getirmenin zafer olmadığını, Türkiye'ye de Kürt halkına da zarar verdiklerini görecekler."

Halkların kardeşliği, adalet ve eşitlik duygusuyla barış geleceğini ifade eden Türk, Afrin saldırısının da Kürt halkını özgürlük, demokrasi, adalet ve eşitlik mücadelesinden alıkoyamayacağını söyledi.

Türk, "Bugün Kürtler artık ulusal birlik için yeniden düşünmek zorundadır. Bir ulusal kongreye en hızlı şekilde gidilmek zorundadır" diye konuştu.

Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılarak diyalog ortamının yeniden kurulmasını isteyen Türk, "Duruşunuzdan bu halka karşı yapılan yanlışlıkların sizi ne kadar öfkelendirdiğini görüyorum ama insanlık tarihinde bütün haksızlıkları karşı durarak, örgütlenerek dayanışma içinde aşılabileceğini de biliyoruz. Bunu için doğru bir dayanışmayı sağlayacak bir sürecin başlatılması için çaba ortaya koymalıyız. Buradaki direnişinizi sürdürün ve Afrin'e sahip çıkın" dedi.

 (ÖZGÜRLÜK)

Basına ve Kamuoyuna

Geçtiğimiz günlerde “14 Mart Uluslararası Nehirler, Su ve Yaşam için Barajlara Karşı Eylem Gününü” geride bıraktık. Önümüzdeki hafta 21-26 Mart arası Dünya Orman Haftasını, 22 Mart Dünya Su Gününü karşılayacağız. Ne yazık ki günler takvimde bir yapraktan öte durmuyor. Her şeye bir gün belirleyenler hiçbir şeyin değerini bilmiyorlar. Bugün burada bir kez daha “belirli gün ve haftalarını” hatırlatmak, Dersimin çığlığını haykırmaya ve doğamız için ayakta olduğumuzu duyurmaya geldik. 
Yerli ve uluslararası şirketler, ülkemizin dört bir yanında Ormana, suya doğaya karşı büyük bir yağma hareketi yürütüyorlar. Dersim olarak biz de “payımıza” düşeni fazlasıyla alıyoruz.
Sevgili Dostlar
Dersim de son yılların en ağır ve yoğun saldırılarıyla karşı karşıya… OHAL koşullarını da kendine güç edinen hükümet ve sermaye, onca yargı kararlarına rağmen Konaktepe Barajı ve HES I-II için aldığı acele kamulaştırma kararı, yaz aylarında olduğu gibi askeri operasyonlardan sonra yakılan ormanlar, kayyum atanan belediye, halkın uzun yıllardır emekleriyle ördüğü festivali gasp etmesi, birçok alanda maden ve taş ocağı faaliyetleri, yıllardan beridir ıslah ve sulama kanalı bahanesiyle tahrip edilen dereler, inancımıza zerre tahammülü olmadıkları halde düzenlenmek istedikleri Gözeler, son olarak da kiralanma bahanesiyle büyük şirketlere peşkeş çekilmek istenen araziler ve bitirilmek istenen küçük aile çiftçiliği… 
Paranın gücüne tapanlar, doğamıza ve yaşam alanlarımıza el koymak istiyor!
Sularımız, topraklarımız, ormanlarımız, tarım alanlarımız, yasa ve yönetmeliklerle sermaye sahiplerine devrediliyor. Hayatlarımız sermaye sahiplerinin insafına teslim ediliyor.
Topraklarımız kiralanma bahanesiyle altın tepside sermaye sahiplerine peşkeş çekilerek, Dersimin yerel tarımı ve yaşam biçimi ortadan kaldırılmak isteniyor.
Atalarımızın, dedelerimizin yüzyıllardır koruyup kolladığı, bizlere emanet ettiği yaşam alanlarımızdan, göçe zorlanarak yurtsuzlaştırılıyoruz.
Yaşam alanlarımıza, suyumuza, toprağımıza göz koyanlar durmuyor! Buna rağmen, bütün bu saldırılar, bulunduğu her yerde yerel halkın direnişiyle karşılaşıyor. Mücadelenin gücü bütünleşerek çoğalıyor!
Siyasi iktidarın gücünü arkasına alarak, yaşamsal bütün değerlerimizi ranta çevirme hesaplarıyla vadilerimize, sularımıza, topraklarımıza saldıran şirketler defalarca protesto edilmelerine, kovulmalarına rağmen hala çalışma yapmakta ısrar etmekteler.
Yıllardır, bilimsel raporlarla, aldığımız gerekçeli yargı kararlarıyla, yaşadığımız gerçeklerle bu projelerin asıl hedefinin emperyalizmin pençesinde hedefine ulaşma gayreti içerisinde olan vahşi kapitalist sömürünün rant paylaşımları olduğunu, en başta maden, baraj ve HES’ler ile suların ticarileştirilmesi hedefiyle topraklarımıza ve sularımıza el koyma, bizleri yurtsuzlaştırma; derelerimizin, vadilerimizin ve yaşam alanlarımızın yok edilmesine yönelik olduğunu anlatmaya çalıştık. 
Yılmadık! 
Mücadelemizi dün olduğu gibi bugün de, yarın da yılmadan büyüterek devam ettireceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Dost düşman bilsin ki Dersim’de doğa kazanacak!
Bizler, suyuna, toprağına, yaşam alanlarına, tarihi- kültürel ve sosyal değerlerine sahip çıkan Dersim Halkı olarak; Akıl, bilim ve izandan yoksun projelerin uygulayıcıları ve sahiplerini bir kez daha uyarıyoruz. Sizlerin, yaşam alanlarımızı yok edecek projelerinize Dersimde yaşam hakkı tanımayacağız.
Sularımıza, derelerimize, vadilerimize, ovalarımıza, yaşam alanlarımıza yapılan vahşi saldırıları durdurmak için AYAKTAYIZ.
Egemenlerin doğamıza karşı yönelttiği hegemonyaya karşı, doğa haklarını anayasal güvenceye kavuşturmak için AYAKTAYIZ.
Yaşamın çağrısına kulak verenlerle birlikte “Bütün Temel Haklarımız için, Barış içinde İnsanca Yaşam için, Eşit, Özgür, Demokratik Bir Ülke için AYAKTAYIZ.
İnsanca yaşamı savunmak, emekçilerin, ezilenlerin, mağdurların, yoksulların, işsizlerin, kadınların, gençlerin, çevrecilerin, barış yanlılarının sesine ses katmak için AYAKTAYIZ… ve her zaman da ayakta olacağız.
Munzur Özgürdür, Özgür Akacak!
Munzur Hayattır Hayatın akışı durdurulamaz!
Munzuruma Dokunma!
Dersim Dernekleri Federasyonu (adına)
Munzur Koruma Kurulu

 
Munzur Özgür Akacak
 (ÖZGÜRLÜK)

Unterkategorien

Erdoğan'ın korumaları hakkındaki suçlamalar düştü

Erdoğan'ın korumaları hakkındaki suçlamalar düştü

ABD ile Türkiye arasında diplomatik krize yol açan olaydan sonra Ankara ve Washington arasındaki gerilimi hafifletmeye yönelik süreç, Kasım ayında ABD Federal Savcılarının AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarından dördü hakkında, davaya bakan yargıçtan davayı düşürmesini istemesiyle başladı.  Korumalardan dördüne yönelik suçlamalar hala sürüyor Ardından, ABD Başkanı Donald Trump tarafından görevden alınan eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Şubat ayında Türkiye’yi ziyaretinden bir gün önce yedi koruma hakkındaki suçlamalar da geri çekildi. Haklarındaki suçlamalar geri çekilen Türk koruma görevlileri arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Koruma Müdürü’nün de olduğu belirtildi. Korumalardan dördüne yönelik suçlamaların ise hala sürdüğü belirtildi. 'Erdoğan, skandal demişti' Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, korumalara yönelik soruşturmayı başlatan savcılara, suçlamalardan vazgeçmeleri için herhangi bir baskı yapılmadı. ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmek için, geçe... Read more

Bitlis'te sokağa çıkma yasağı

Bitlis'te sokağa çıkma yasağı

Valilik'ten yapılan açıklamada, Tatvan ve Mutki ilçesinin mülkü sınırlarında bulunan 12 köy ve 4 mahallede ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği belirtildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Tatvan'a bağlı Üzümlü, Anadere, Sungurlu, Külbastı, Odabaşı, Teknecik, Sallıca, Boblesür, Dönertaş köyleri ile Kömürlü ve Aktoprak mahallelerinde, Mutki'de ise Kapaklı, Küllüce, Koyunlu köyleri ile Ardıç ve Yumurta mahalleleri bölgesinde, 22 Mart'ta saat 00.01'den itibaren ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir."  (ÖZGÜRLÜK) Read more

Diyarbakır'da yüzbinler Newroz alanına aktı

Diyarbakır'da yüzbinler Newroz alanına aktı

Yüzbinler, Diyarbakır Newroz alanını doldurdu. "Biz kazanacağız" mesajıyla başlayan Newroz alanına akan yüz binlerce kişi, kontrol noktasındaki tüm engel ve keyfi uygulamalara rağmen, sloganları ve coşkularıyla Newroz'u kutluyor. Kadınlar 7'den 70'e alana rengarenk ulusal kıyafetleriyle gelirken, çocuklar da coşkuya ortak oluyor. Alana akın edenler hep bir ağızdan "Bijî Serok Apo" ve "Bijî Berxwedana Efrînê" sloganları atıyor. Müziklerin çalındığı ses sisteminin başında duran polisler, içerisinde "Kürdistan" geçen müziklerin çalınmasına izin vermediği gibi önceden belirlenen şarkıların dışında şarkıların çalınmasını da engelliyor. Sahneden yapılan "Berxwedan" anonsuna kitle "Jiyane" diyerek karşılık veriyor. Tüm konuklar alana otobüsle gelerek, protokoldeki yerini aldı. Cizre'de yaşamını yitiren Mehmet Tunç'un ailesi, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, Diyarbakır Cezaevi'nde yaşamını yitiren Ferhat Kurtay'ın ailesi başta olmak üzere "sokağa çıkma yasakları" ve ç... Read more

İnternet yayınlarına RTÜK denetimi yasalaştı

İnternet yayınlarına RTÜK denetimi yasalaştı

İnternete, Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) denetimini getiren tasarı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) kabul edilerek yasalaştı. Anadolu Ajansı’nın geçtiği habere göre Çarşamba akşam saatlerinde torba yasa kapsamında meclisten geçen tasarıya göre radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini sadece internet ortamından sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcıları RTÜK’ten yayın lisansı, bu yayınları internet ortamından iletmek isteyen platform işletmecileri de yine RTÜK'ten yayın iletim yetkisi almak zorunda. Torba yasada internete RTÜK denetimi haricinde işsizlik sigortası kanununda düzenlemeden doğalgaz ithalatına kadar birçok farklı konuyu bulunuyor. Hürriyet gazetesinin geçtiği habere göre yayın hakkı ya da lisansı bulunmayan ya da bu hak ve lisansları iptal edilen yayınlara ilişkin, RTÜK’ün talebi üzerine sulh ceza hakimi tarafından içeriğin çıkarılması ya da erişimin engellenmesine karar verilebilecek. Sulh ceza hakimi RTÜK’ün talebini en geç 24 saat içinde... Read more

Basına ve Kamuoyuna

Basına ve Kamuoyuna

Geçtiğimiz günlerde “14 Mart Uluslararası Nehirler, Su ve Yaşam için Barajlara Karşı Eylem Gününü” geride bıraktık. Önümüzdeki hafta 21-26 Mart arası Dünya Orman Haftasını, 22 Mart Dünya Su Gününü karşılayacağız. Ne yazık ki günler takvimde bir yapraktan öte durmuyor. Her şeye bir gün belirleyenler hiçbir şeyin değerini bilmiyorlar. Bugün burada bir kez daha “belirli gün ve haftalarını” hatırlatmak, Dersimin çığlığını haykırmaya ve doğamız için ayakta olduğumuzu duyurmaya geldik. Yerli ve uluslararası şirketler, ülkemizin dört bir yanında Ormana, suya doğaya karşı büyük bir yağma hareketi yürütüyorlar. Dersim olarak biz de “payımıza” düşeni fazlasıyla alıyoruz.Sevgili DostlarDersim de son yılların en ağır ve yoğun saldırılarıyla karşı karşıya… OHAL koşullarını da kendine güç edinen hükümet ve sermaye, onca yargı kararlarına rağmen Konaktepe Barajı ve HES I-II için aldığı acele kamulaştırma kararı, yaz aylarında olduğu gibi askeri operasyonlardan sonra yakılan ormanlar, kayyum ata... Read more

BAHARIN, BARIŞIN VE KARDEŞLİĞİN BAYRAMI NEVRUZ KUTLU OLSUN!

BAHARIN, BARIŞIN VE KARDEŞLİĞİN BAYRAMI NEVRUZ KUTLU OLSUN!

21.03.2018   TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Nevruz kutlamaları vesilesiyle barış ve kardeşlik çağrısı yapan bir mesaj yayınladı.   BAHARIN, BARIŞIN VE KARDEŞLİĞİN BAYRAMI NEVRUZ KUTLU OLSUN! Dünyanın pek çok bölgesinde binlerce yıldır doğanın uyanışını, baharın gelişini ve yaşamın yeniden canlanmasının temsil eden nevruz, en kadim ve en evrensel kültürel değerlerimizden birisidir. Bizim coğrafyamızda nevruz sadece doğanın uyanışını değil, barış ve kardeşlik umudunu da temsil etmektedir. Ülkemizde, bölgemizde ve tüm dünyada barışın sağlanması, halkların huzur içinde kardeşçe yaşaması, baharın tüm dünyada umut iklimini yeşertmesi dileğiyle Nevruz Kutlu Olsun! Emin Koramaz TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı       (ÖZGÜRLÜK) Read more

Yüzbinler Diyarbakır Newroz’una akıyor

Yüzbinler Diyarbakır Newroz’una akıyor

DİYARBAKIR - Diyarbakır Newroz alanına sabahın erken saatlerinden itibaren binler akmaya başladı. Kentin birçok mahallesinden alana akın akın gelişler başlarken, Newroz alanı ise her yıl olduğu gibi sarı, kırmızı ve yeşil renklerle donatıldı. Diyarbakır Newroz Parkı’nda yüzbinlerin bir araya geleceği Newroz kutlaması için kent güne erken uyandı. Resmi kutlama saati olan 11.00’i beklemek istemeyen yurttaşlar sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Bağlar’daki Newroz akmaya başladı.    ÖNCE MEZARLIK ZİYARETİ    Bazı aileler yol güzergahında bulunan PKK’lilere ait mezarların bulunduğu Yeniköy Mezarlığı’na giderek çocuklarının mezarları başında dua edip öyle alana devam etti.    ÇOCUKLAR, GENÇLER, KADINLAR AKIN AKIN   Kadınlar renkli yöresel kıyafetlerini giyerken, bazı noktalarda gruplar haline gelen kitle, davul ve erbaneler eşliğinde yürüyüşüne devam etti. Ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri de okula gitmeyerek gruplar halinde alana geldi. Gençler “Newroz pîroz be” sloganları i... Read more

AİHM Altan ve Alpay davasında Türkiye'yi mahkum etti

AİHM Altan ve Alpay davasında Türkiye'yi mahkum etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki cunta yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişimi sonrası tutuklanan Prof. Dr. Mehmet Altan ve gazeteci Şahin Alpay hakkında hak ihlali kararı verdi. Altan ve Alpay'ın "özgürlük", "güvenlik" ve "ifade özgürlüğü" haklarının ihlal edildiğini belirten mahkeme heyeti, bu isimlere 21 bin 500 Euro manevi tazminat ödenmesini de kararlaştırdı. Mehmet Altan’ın 12 Ocak 2017, Şahin Alpay’ın ise 28 Şubat 2017’de yaptığı başvurular, AİHM 2. Dairesi tarafından 20 Şubat 2018'de karara bağlandı. Gerekçenin yazımı tamamlanan karar, bugün (20 Mart 2018) mahkemenin internet sitesinde İngilizce ve Fransızca olarak yayımlandı.  "AYM hâlâ etkili" AİHM, AİHS'in 5/4. maddesinde yer alan "tutukluluğun yasallığı ve serbest bırakılmak için mahkemeye başvuru hakkı"nın ihlal edildiğine yönelik şikayetleri ise AYM'nin "iş yükünü" göz önünde bulundurarak kabul etmedi. AİHM ayrıca AYM'ye başvuruyu, halen etkili bir iç hukuk yolu o... Read more

Nevruz/Newroz Bayramı kutlu olsun!

Nevruz/Newroz Bayramı kutlu olsun!

DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Kani Beko, Nevruz/Newroz Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Yayınlanan mesajın tam metni şöyle: Halkların, toplumların tarihinde, ortak sevinçlerin, üzüntülerin ve mücadelelerin ifadesi olup coşkuyla kutlanan, özel önem taşıyan ve kuşaktan kuşağa aktarılan günler vardır. Ortadoğu, Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bu coğrafyada, farklı kültürlerden halkların ortak günlerinin en önemlilerinden biri kuşkusuz Newroz/Nevruz Bayramıdır. Newroz/Nevruz bir yandan ortak bir bayram olması nedeniyle, barışın ve kardeşliğin sembolü haline gelmişken, bir yandan da ortak umutların, ortak mücadelelerin ve karanlıktan hep beraber çıkışın, hep beraber kurtuluşun, zalimleri hep beraber yenmenin ortak sembolüdür. Tarih boyunca zalimlerin en büyük korkusu, halkların bir araya gelmesi, omuz omuza vermesidir. Tarih boyunca bu topraklar tanık olmuştur ki zalimler, halkların birbirine düşmesinden beslenir, kardeşliğinden korkar. Tam da bu nedenle Newroz... Read more

BM'den Türkiye'ye çağrı: OHAL'e son verilmeli

BM'den Türkiye'ye çağrı: OHAL'e son verilmeli

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından bugün yayımlanan bir raporda, Türkiye'de 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından yürürlüğe giren olağanüstü hâl (OHAL) uygulamasının ağır insan hakları ihlallerine yol açtığı belirtildi. BM, Türkiye'ye OHAL'i sonlandırma çağrısı yaptı. Raporda, OHAL'in rutin şekilde uzatılmasının ve yürürlüğe giren 20'yi aşkın kanun hükmünde kararnamenin (KHK) "binlerce kişinin hakkının ihlal edilmesine yol açtığı" belirtildi. BM raporunda ihlaller arasında; işkence, kötü muamele ve keyfi gözaltıların yanı sıra düşünce özgürlüğünün ve çalışma hakkının kısıtlanması sayıldı. BM'nin raporunda, Türkiye'nin "derhal OHAL'i sona erdirmesi, kurumların normal işlerliğine geri döndürülmesi ve hukuk devleti düzenini yeniden tesis etmesi gerektiği" ifade edildi. Raporda, "Kanun hükmünde kararnamelerin sayısı, sıklığı ve ulusal güvenlik tehdidi ile bağlantıdan yoksunluğu olağanüstü hâl yetkilerinin hükümete yönelik her tür eleştiri ve muhal... Read more

Sarkozy usulsüzlük suçlamasıyla gözaltına alındı

Sarkozy usulsüzlük suçlamasıyla gözaltına alındı

Reuters'in Fransız yetkililere dayandırdığı haberine göre, Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy bu sabah saatlerinde hakkındaki bir soruşturma kapsamında ifadesine başvurulmak üzere gözaltına alındı. Sarkozy'nin 2007 yılında seçim kampanyasının finansmanında usulsüzlük yaptığı suçlamasıyla karşı karşıya olduğu bildirildi. Usulsüzlük suçlamasının partiye Libya'dan yapılan bağışlarla ilgisi bulunuyor. AFP'nin haberinde, Fransa'nın Nanterre kentinde gözaltına alınan Fransa Eski Cumhurbaşkanı'nın yolsuzlukla mücadele ekipleri tarafından sorgulandığı belirtildi. Sarkozy, 2007 yılındaki seçim kampanyasını, Libya'nın eski lideri Muammer Kaddafi'den gelen yasa dışı mali destekle finanse ettiği iddiasından ötürü ilk kez sorgulanıyor. Savcılık henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı.  (ÖZGÜRLÜK) Read more

8 ilde Newroz operasyonu: Çok sayıda kişi gözaltında

8 ilde Newroz operasyonu: Çok sayıda kişi gözaltında

Newroz öncesi İstanbul, İzmir, Ankara, Van, Mardin, Konya, Manisa ve Aydın’da yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alındı. İstanbul İstanbul’da yarın kutlanacak Newroz öncesi ev baskınları sürüyor. Bu sabah saatlerinde polisin yaptığı yapılan ev baskınlarında 16 kişi gözaltına alındı. İstanbul’un 8 ilçesinde 19 eve eş zamanlı yapılan ev baskınlarının Devrimci Gençlik Hareketi’ne (DGH) yönelik gerçekleştirildiği bildirildi. Baskınlarda gözaltına alınan 16 kişi sağlık kontrolünün ardından Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Ankara Ankara’da yapılacak Newroz kutlaması öncesi “Sosyal medya paylaşımları ve kargaşa çıkaracaklarına yönelik ihbar” gerekçesiyle sabah saatlerinde birçok eve baskın düzenlendi. Aralarında gazeteci Duygu Erol’un da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Edinilen bilgilere göre, gözaltına alınanlar arasında HDP yöneticisi Sulhattin Değer ile birlikte, Mine Metin, soy ismi öğrenilemeyen Lokman isimli kişi gözaltına ... Read more

Türkiye’deki cezaevi nüfusunda rekor artış

Türkiye’deki cezaevi nüfusunda rekor artış

Avrupa Konseyi ile Lozan Üniversitesi tarafından ortaklaşa hazırlanan ve 2016 yılında Avrupa cezaevlerinin durumunu gösteren istatistikler Strasbourg’da açıklandı. Veriler 1 Eylül 2016 tarihinde, Rusya dışındaki Avrupa Konseyi ülkelerinde 859 bin 102 tutuklu ve mahkûmun bulunduğunu gösteriyor. Bu sayıya Rusya da eklendiğinde toplam cezaevi nüfusu 1 milyon 505 bin 187’ye çıkıyor. Avrupa’da 1 Ocak 2016 itibarıyla 100 bin kişiye ortalama 127 tutuklu düşüyor. Bu alanda en yüksek orana sahip ülkeler Gürcistan (256), Türkiye (244), Litvanya (244), Azerbaycan (236) ve Moldova (222). En düşük oranlara sahip ülkeler ise San Marino (6), İzlanda (37), Hollanda (51), Finlandiya (56) ve Danimarka (59). Cezaevi nüfusları İstatistiklere göre, 2016’da cezaevi nüfusu en çok artan ülkeler sırasıyla Bulgaristan (yüzde 10,8), Türkiye (yüzde 9,5), Çekya (yüzde 7,6), Sırbistan (yüzde 6,6) ve Danimarka (yüzde 5,5) oldu. Cezaevi nüfusu en çok azalan ülkeler ise İzlanda (yüzde 15,9), Kuzey İrlanda (yüzde ... Read more

Avukatlardan Soma için Adalet Çağrısı

Avukatlardan Soma için Adalet Çağrısı

13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’nın Soma ilçesinde Soma Holding şirketlerinden Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin işlettiği madende meydana gelen ve 301 madencinin hayatını kaybettiği katliama ilişkin davanın 21’nci duruşması 26 Mart 2018 Pazartesi Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 5’i tutuklu 51 sanığın yargılanmasının sürdüğü davanın bu duruşması için “Adalet istiyoruz” diyen pek çok avukat ve Baro çağrı yaptı. *Yapılan çağrı şöyle:   Adalet istiyoruz… Türkiye tarihinde gerçekleşmiş en büyük işçi katliamına ilişkin yargılamada karar aşamasına gelinmiş olup, avukatların ve ailelerin esas hakkındaki beyanlarının sunulmuş olmasına rağmen, mahkemenin karar vermesini engelleme çabaları başlamıştır. Yargılamanın sonuçlanmasını engellemek amacıyla bir çok girişimde bulunanlar, Mahkeme heyetini “en yüksek makamlara” şikayet etmiş , Soma’yı terör örgütlerinin yaktığı iddiası ile Manisa Savcılığına suç duyurusunda bulunmuşlardır. Soruşturmanın sonucunu bekleme kararı almayan mahke... Read more

AB'den Türkiye'ye Afrin eleştirisi

AB'den Türkiye'ye Afrin eleştirisi

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temcilsici Federica Mogherini Zeytin Dalı Harekâtı'ndan ötürü Türkiye'yi eleştirdi. Gelişmelerden "kaygı duyduğunu" belirten Mogherini, Türkiye'yi çatışmaların hafifleyeceği yönünde güvence vermeye çağırdı. Brüksel'de açıklama yapan Mogherini, uluslararası toplumun Suriye'deki çabalarının "askeri faaliyetleri kışkırtmaya değil yatıştırmaya odaklı olduğunu" belirtti. Türkiye, Rusya ve İran'ı üzerinde uzlaşmaya varılan çatışmasızlık bölgelerinin taahhüt edildiği şekilde hayata geçirilmesi için güvence vermeye çağıran AB yetkilisi, bunun sahada yaşanacakların da garantisi olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazar günü, yaklaşık iki ay süren Zeytin Dalı operasyonunda TSK ordusu ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin Afrin'de kontrolü sağladığını duyurdu. Almanya Kürt toplumundan Avrupa'ya çağrı Öte yandan Almanya Kürt Toplumu (KGD) derneği, Avrupa'yı Afrin konusunda çatışmanın tarafları arasında arabu... Read more

Afrin'de Ev ve dükkanlar Yağmalanıyor

Afrin'de Ev ve dükkanlar Yağmalanıyor

AFP haber ajansı ve Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin iddialarına göre, Pazar günü Afrin'in kent merkezine giren Türkiye destekli güçler ev ve dükkanları yağmaladı. Gözlemevi, Türkiye ordusuna destek veren savaşçıların "Afrinlilerin mülklerini, dükkanları, siyasi ve askeri binaları yağmaladığı" iddiasında bulundu. Bölgede görev yapan AFP muhabirleri de Türkiye yanlısı güçlerin kenti terk etmeden önce kamyonetlerinin arkasına battaniye, içi gıda dolu koliler, keçiler hatta motosiklet yüklediğini iddia etti. Muhabirler dükkan, restoran ve evleri yağmalayan milislerin, kent merkezindeki otomobilleri de traktörlerle çıkarttıklarını öne sürdü. Yağmalama iddialarıyla ilgili Alman haber ajansı dpa’ya konuşan YPG sözcüsü Brossik el Hassakeh, “Evlerimizi yağmalıyor, kurumlarımızı yakıyor, dini heykellerimizi yıkıyorlar. IŞİD’in yaptığının aynısı yapıyorlar” dedi. Afrin merkezinde patlama Öte yandan Anadolu Ajansı'nın haberine göre, bugün Afrin ilçe merkezindeki dört ka... Read more

Rusya'da seçimi yüzde 76,67 oy alan Putin kazandı

Rusya'da seçimi yüzde 76,67 oy alan Putin kazandı

Rusya'da seçim komisyonu, oyların yüzde 99,8'inin sayıldığını açıkladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Pazar günü yapılan seçimlerde oyların yüzde 76,67'sini alarak dördüncü kez devlet başkanlığına seçildi. Seçim pusulasında sekiz adayın yer aldığı seçimlere katılım oranı yüzde 60 oldu. Altı yıl önceki seçimlerde katılım oranı, yüzde 65'ti. Rusya'nın dört yıl önce ilhak ettiği Kırım'daki seçmenler de Pazar günü ilk kez Rusya devlet başkanlığı seçimlerinde oy kullandı. Seçimlere bağımsız aday olarak giren Putin'in ardından ikinci sırada yer alan isim, yüzde 12'lik oy oranıyla Komünist Parti adayı Pavel Grudinin oldu. Grudinin'i yüzde 5,66'lık oy oranıyla milliyetçi Rusya Liberal Demokratik Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski takip etti. Putin'in akıl hocası Anatoly Sobçak'ın kızı ve ünlü televizyon sunucusu Kseniya Sobçak ise oyların yüzde 1,67'sini alarak dördüncü sırada kaldı. Muhalefet temsilcileri ve seçim müşahitleri, oyların sayımı sırasında toplamda 2 bin 700 usulsüzl... Read more

Afrin'e giren ÖSO birlikleri, Demirci Kawa heykelini devirdi

Afrin'e giren ÖSO birlikleri, Demirci Kawa heykelini devirdi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte düzenlediği Zeytin Dalı harekâtının 58'inci gününde Afrin kent merkezi kontrol altına alındı. Kente giren ÖSO güçleri, "Demirci Kawa" heykelini devirdi. Heykelin devrilmesi, ÖSO'ya yakın hesaplarda "Kürtlerin kutsal görülen Demirci Kawa'nın Afrin merkezindeki putu yıkıldı" diye paylaşıldı. Paylaşımlar, tepki çekti.  Demirci Kawa kimdir? Demirci Kawa Efsanesi, (Farsça: کاوه آهنگر (Kawe Ahenger), Kürtçe:Kawayê Hesinker) İran mitolojisinde acımasız yabancı hükümdar Zahhāk'a isyan eden mitolojik kahramanın öyküsü. Hikâye, Fars şair Firdevsi'nin en önemli eseri olan Şehname'de yer alıyor. Hikâyenin diğer ana karakteri olan Zahhāk (Farsça: ضحاک) veya Azhi Dahāka, Zerdüştlüğün kutsal kitabı olan Avesta'da ve antik dönem Fars mitolojisinde yarı şeytan bir Babil kralı olarak yer alıyor. Firdevsi, hikâyeyi yeniden yorumlayarak bu karakteri şeytani ve tiran bir Arap kral olarak betimlemiştir. Hikâye, Kürt mitolojisinde... Read more

Gözlemevi: Afrin'den 150 bin sivil kaçtı

Gözlemevi: Afrin'den 150 bin sivil kaçtı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Özgür Suriye Ordusu ile birlikte Afrin'de yürüttüğü operasyon nedeniyle Çarşamba gününden bu yana 150 binin üzerinde sivilin bölgeden kaçtığı bildirildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin (SOHR) yaptığı açıklamaya göre, cumayı cumartesiye bağlayan saatlerde bölgede yoğun çatışmalar yaşandı. Verilen bilgiye göre Afrin'in güneyinde, YPG ya da Esad'a bağlı birliklerin kontrolündeki bölgeye kaçış koridoru bulunuyor. AFP haber ajansına konuşan Suriye İnsan hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdül Rahman, son günlerde 150 binin üzerinde sivilin söz konusu güney koridoru üzerinden Afrin'den kaçtığını belirtti. Afrin'de çatışmalar öncesinde yaklaşık 350 bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada ise Afrin'den çıkmak isteyen sivillere koruma sağlanacağı açıklandı. Cuma günü yapılan açıklamada, Afrin'e havadan bildiriler dağıtıldığı belirtildi. Bildirilerde, "Afrin'i terk etmek isteyenler, Türk askerlerinin koruma garantisi... Read more

Almanya'da Newroz Kutlandı

Almanya'da Newroz  Kutlandı

Almanya'daki Nevruz gösterilerinin merkezi bu yıl Aşağı Saksonya eyaletinin başkenti Hannover oldu. Nevruz gösterileri, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin ve çevresine yönelik askeri harekatını protesto eylemine dönüştü. Dondurucu soğuğa rağmen Almanya'nın çeşitli kentlerinden gelen binlerce kişi "Nevruz direniş-Direniş Afrin demektir" sloganı ile düzenlenen yürüyüş ve protesto gösterisine katıldı. Hannover Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Thorsten Schiewe'nin DW Türkçe'ye verdiği bilgilere gösteriye 11 bin kişi katıldığı tahmin ediliyor. Nevruz etkinliği, üç farklı girişim tarafından ortaklaşa düzenlendi. Almanya Kürt Demokratik Toplum Merkezi'nin (NAVDEM) yanı sıra Sol Partili milletvekili Tobias Pflüger'in öncülüğünde oluşturulan girişim ve aynı partiden milletvekili Dieter Dehm'in kurucusu olduğu Barış için Kültür Emekçileri adlı girişim etkinliği düzenleyen organizasyonlar oldu. PKK ve Öcalan bayraklarına izin verilmedi Hannover'deki Nevruz kutlamaları, öğle saatlerinde ... Read more

İHD’nin F Oturumu’nun 312. haftasında Hepatit B hastası mahp…

İHD’nin F Oturumu’nun 312. haftasında Hepatit B hastası mahpus Mehmet Zeki Karataş’ın serbest bırakılması talep edildi.

HD üyeleri, hapishanelerdeki hak ihlallerine, hasta mahpusların sağlık durumuna ve F tipi hapishanelerdeki tecrit koşullarına dikkat çekmek üzere 312. kez Galatasaray Meydanı’nda buluştu. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyeleri bu haftaki oturumda, tedavisi yapılmayan Hepatit B hastası mahpus Mehmet Zeki Karataş’ın serbest bırakılmasını talep etti.İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyeleri Galatasaray Meydanı'nda, gerçekleşen 312. hafta oturumunda, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” ve “Mehmet Zeki Karataş serbest bırakılsın” pankartlarını açarak, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır”, “Tedavi haktır engellenemez”, “Susma, suça ortak olma” sloganları attı. 312. hafta basın açıklamasını Taylan Bekin okudu.HASTA MAHPUSLARA ÇİFT KELEPÇE DAYATMASIOHAL koşullarıyla hapishanelerde insanlık onuruna aykırı uygulamalara her gün yenilerinin eklendiğine değinen Bekin, hücre havalandırmalandırmalarının üzerinin tel kafeslerle örtüldüğünü, mahpusların i... Read more

KEÇİÖREN'DE 8 MART ŞENLİĞİ

KEÇİÖREN'DE 8 MART ŞENLİĞİ

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Keçiören'de var olan Eğitim-Sen,Tüm-Emekli-Sen Keçiören şubesi,Pir Sultan Abdal Cem evi,Halkevi Keçiören Şubesi,Keçiören Kadın Dayanışma Atölyesi,Cumhuriyet Halk Partisi,Emeğin Partisi,Halkların Demokratik Partisi ,Özgürlük ve Dayanışma Partisi Kadınları bir araya gelerek 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlama etkinliği gerçekleştirdiler. 10 Mart 2018 günü Keçiören Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezinde bir arya gelen kadınlar Saat 14.00 te programı başlattılar.Açış konuşmasını Eğitim -Sen Keçiören Şubesi Kadın Sekreteri yaparak ,8 Martın önemini vurgulayarak mücadelenin kadınlar olmadan başarıya ulaşamayacağını,dayanışmayı ve örgütlenmeyi en geniş kesime yaymak,örgütlü gücümüzle kadına yönelik şiddete,kadın cinayetlerine,cocuk istismarına,taciz ve tecavüze karşı ,çocuk yaşta evlendirilmelere karşı mücadeleyi geliştirmenin üzerinde durdu.Eğitimde dinselleştirmeye karşı mücadelenin her alanda sürdürülmesinin önemi üzerinde durdu.Savaşların... Read more

Kardeşimiz Musa Erdal

Kardeşimiz Musa Erdal

Kardeşimiz Musa Erdal'ın uğurlama töreni'nin,Gültepe Nihat Aydın Kültür ve Dayanışma Derneği önünde gerçekleşen bölümünde,ailemiz adına yaptığım konuşmayı bütün dostlarımızla bu biçimde de paylaşmak istiyorum.''Musa Erdal benim kardeşimdir. Bu uğurlama töreni'nin yapıldığı bu derneğe adı verilen Nihat Aydın benim devrimci bir arkadaşımdır. Bugün burada,bu mahallede,bir dönem içinde benim de yer aldığım direnislerle anılan bu mahallede 1979'tan sonra ilk kez ve yeniden bugün siyasi bir konuşma yapmak arkadaşımın adına kurulan bu dernekte ve kardesimin cenazesinde olacakmış:Bu tarihin -bana karşı -garip bir cilvesidir.  Musa, aynı adını taşıdığı Musa Erdal'ın, namı diğer 'Hardal Musa'nın 11 çocuğundan 10.dur.5 kız ve 6 erkek kardeşten birisidir.Tire'nin Ayaklıkırı köyünde bir çiftçinin,bir bakkalın oğlu olarak 04.03.1962 yılında doğmuştur.İlkokulu, artık şimdi yıkık bir bina olan aynı köydeki okulda okudu.Ortaokulu İzmir Fevzi Çakmak Ortaokulu'nda okudu.Lise'yi okumak için Esrefpada L... Read more

FACEBOOK SAYFAMIZ